کارواش

آب توسط یک پمپ پیستونی. (Plunger Pump) تحت فشار قرار می گیرد تا از قسمت کوچک خروجی بگذرد تا قدرت شستشو و فشار لازم ایجاد شود. این فرآیند مشابه قرار دادن انگشت تان روی شلنگ باغبانی است تا فشار را افزایش دهید. اما فشار کارواش خیلی بیشتر از این حرف هاست. به جای استفاده از 4 بار(bar) فشار آب شهری، کارواش استاندارد فشار را به بیش از 130 بار می رساند.

این نیرو و آن فشار از پمپ آبی می آید که توسط موتور انرژی گرفته با سوخت، یک موتور الکتریکی، یا فشار هوای پنوماتیکی نیرو می گیرد. یک مرتبه برای اینکه فشار کارواش تامین شود، آب وارد پمپ شده و از طریق یک شلنگ فشارقوی فشرده می شود که منتهی به پاشش از تفنگی و نهایتا از نازل لانس اسپری می شود.

اجزای اصلی یک کارواش شامل :
پمپ آب: که قلب کارواش است و نیروی ماشین تمیزکاری را تولید می کند. پمپ ها هم به صورت موتورهای سوخت محور و هم موتورهای الکتریکی هستند.

موتورهای سوخت محور: بطور کلی برای استفاده در فضای باز مناسب اند که شامل موتورهای دیزلی، بنزینی، نفت سفید و پروپان می باشند. بعلاوه به خاطر نوع سوخت مصرفی در این ماشین ها، سیارند زیرا نیاز ندارند که در موقع کار به پریز برق متصل شوند.

موتور برقی: از موتورهای نیروگیرنده از سوخت کوچک ترند، این موتورها هیچ دودی ایجاد نمی کنند و مناسب برای کار در فضای سربسته اند.

هیتر یا مشعل گرم کننده آب :
این اجزا معمولا آب سرد را با استفاده از نفت سفید، دیزل یا روغن گرمایی گرم می کنند. اما به خاطر اینکه این محصولات مواد دودی ایجاد می کنند برای فضاهای سربسته مناسب نیستند. برای استفاده در فضاهای سربسته، واحد گرم کننده ای که با گاز طبیعی، پروپان یا گاز طبیعی کار می کنند بهترند.

شلنگ فشارقوی: شلنگ ها بطور کلی با لاستیک سیمی تقویت شده ساخته شده اند که در برابر فشار آبی بیش از ۱۲۵ برابر فشار شلنگ استاندارد باغی مقاومت می کنند. شلنگ ها برای بالاترین فشارها طراحی شده اند، معمولا دو لایه تقویتی روکش دارند. این شلنگ ها با لاستیک یا با ترموپلاستیک پوشیده شده اند.

نازل ها: نازل های کارواش معمولا در الگوهای پاشش مختلفی هستند.

صفر درجه، باریک ترین جریان و بیشترین اثر را روی کوچکترین سطح دارد. این نازل برای سخت ترین کارهاست.

۱۵ درجه، الگوی فن کوچک است و برای کارهایی مانند برطرف کردن رنگ و چیزهای قدیمی است.

۲۵ درجه، الگوی فن وسیع تر است و برای شستشو و تمیزکردن بقایا روی زمین کاربرد دارد.

۴۰ درجه، وسیع ترین فن را ایجاد می کند و مناسب برای مواد ظریف تر و شستشو است.

نازل بخار که برای توزیع بخار مرطوب با دمای بالا طراحی شده اند.

نکات مهم

به استفاده از محلول شوینده توجه کنید که هر کاری را آسان تر خواهد کرد. اگر شما به تخریب محیط زیست توجه دارید از مواد شیمیایی با پایه گیاهی استفاده کنید.

اجازه دهید تا نیروی جاذبه به شما در تمیزکاری کمک کند. مانند دیوار یا نرده بالا تا پایین، برای گاراژها یا گردشگاه ها، کار در سراشیبی

متوجه اجزای شکستنی باشید مانند وسایل پلاستیکی یا ظریف. کارواش می تواند به این مواد آسیب جدی برساند.

اگر فشار کارواش شروع به کاهش کرد گرفتگی سر نازل ها را بررسی کنید. این مواد فلزی تحت نیروی بسیار زیاد هستد و کهنه و فرسوده می شوند.

تامین آب تمیز برای پیشگیری از اینکه ذرات کثیف باعث گرفتگی نازل شوند. همچنین، به فیلتر نازل توجه کنید.